Chirurgia stomatologiczna

Stomatolog dziecięcy Grudziądz
2 września, 2020
Pozycjonowanie wizytówek w Google maps
11 września, 2020

Chirurgia stomatologiczna

Chirurgia twarzowo-szczękowa to dziedzina medycyny, która łączy ze sobą części składowe medycyny ogólnej, chirurgii plastycznej i stomatologicznej. Zajmuje się leczeniem chorób jamy ustnej także zębów, tkanek miękkich, szczęki oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii twarzowo-szczękowej trafiają skomplikowane przypadki, do których należą na przykład uszkodzenia lub odkształcenie jamy ustnej. Dotyczy to także kuracji długotrwałych stanów zapalnych oraz wyrywania zębów , eliminacji wad zgryzu, czy wstawiania implantów.

Chirurg stomatolog, nie zajmuje się tym samym, co lekarz dentysta. Mają podobny zakres pracy, jednak to zupełnie odrębne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny trudni się naprawą jedynie w obrębie jamy ustnej. Podczas gdy chirurgia szczękowa obejmuje leczenie w zakresie twarzowej części czaszki, dlatego jest bardziej rozległym pojęciem.

CZYM ZAJMUJE SIĘ CHIRURG SZCZĘKOWY?

Zniekształcenia twarzy i wady zgryzu

Odkształcenie twarzy na skutek wrodzonych lub nabytych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz otwarty czy zgryz głęboki to jedne z najczęściej spotykanych problemów, w których specjalizuje się chirurgia szczękowa. Zmiana twarzoczaszki może też nastąpić w wyniku urazów mechanicznych – pobicia, wypadku samochodowego lub upadku. Chirurg szczękowo-twarzowy może również podnieść walory estetyczne twarzy pacjenta, formując pożądany kształt czy proporcje podbródkowi.

Zęby zatrzymane

Zatrzymanie zębów jest wtedy, gdy przestają rosnąć, jednak nie wychodzą ponad błonę śluzową albo rosną wewnątrz kości. Powoduje to groźny stan zapalny, mogą też wypchać sąsiednie zęby w niewłaściwe, co łączy się z przykrymi dolegliwościami bólowymi. Zwykle zatrzymanie zębów tyczy się ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy gwarantuje ich usunięcie.

Stan zapalny, guz lub torbiel w jamie ustnej

Zaangażowanie chirurga szczękowo-twarzowego to konieczne działanie, gdy guz lub torbiel występuje w trudno dostępnym położeniu lub w zbliżeniu do zatok szczękowych. Chirurg też pomaga wyleczyć stany zapalne kości, pochodzące od zębów.

Złamania kości twarzy

Złamania są możliwe w wyniku wypadku, silnego uderzenia czy urazu. Tego rodzaju zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej odbywają się w miejscowym znieczuleniu. W poważnych przypadkach aplikuje się znieczulenie ogólne. W punkcie złamania zazwyczaj umiejscawiane są specjalne protezy, szyny bądź metalowe mikropłytki. Przyjmują one rozmaite kształty, z uwagi na możliwość wyginania ich do właściwego kształtu, dla uszkodzonej kości.

Resekcje korzeni zębów

Ten zabieg dotyczy głównie zębów jedno-korzeniowych i jest on konieczny w przypadku, gdy zmiany w wierzchołku korzenia są powodem stanów zapalnych żuchwy. Kwalifikują się też efekty choroby przy wierzchołku korzenia, zapalanie w przypadku obecności ciała obcego, rozłamu korzenia zęba z martwą miazgą. W przypadku resekcji nie ma konieczności wyrywania całego zęba. Zwalcza się przeważnie przyczyny dolegliwości. Usuwany jest tylko patologiczny część korzenia. Pacjent jest znieczulony podczas zabiegu. Po usunięciu zakażonej tkanki wraz z wierzchołkiem korzenia, osłania przed wytworzeniem kolejnego stanu zapalnego, przy pomocy uszczelnieniu kanału i uzupełnieniu ubytku.

Chirurgiczne sprowadzenie do łuku zębów

Zwykle odnosi się do kłów. W przypadku gdy ząb, w trakcie rozwoju miał niewiele miejsca w szczęce albo został wykrzywiony, ortodoncyjnie wstawia się go do łuku zębowego. Po ustaleniu jego położenia diagnostyką radiologiczną, odkrywa się go chirurgicznie i przytwierdza zamek ortodontyczny, by przemieścił się na właściwą pozycję w łuku zębowym.

Implanty stomatologiczne

Ubytki w zębach są rezultatem różnych przyczyn. Zwykle jest to pomijanie higieny jamy ustnej, cukrzyca czy osteoporoza, wypadek albo palenie tytoniu. Chirurg szczękowo-twarzowy, zapewnia możliwość wypełnienia braków , wszczepiając implanty zębów. Taki zabieg ma wiele zalet, na przykład gwarantuje pełną estetykę i funkcje, zbliżonym do pozostałych zębów.

Plastyka tkanki kostnej i tkanek miękkich

Chirurg szczękowo-twarzowy wykonuje zabiegi na tkankach kostnych i miękkich, by poprawić estetykę żuchwy. Wykonywane są także przed leczeniem protetycznym czy wszczepieniem implantów zębowych. Kuracja ma wówczas na celu pozbycie się wszelkiego rodzaju nierówności, fałdek czy zgrubień, żeby jama ustna spełniała warunki utrzymania ruchomej protezy. Takie zabiegi dotyczą też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, zwiększenie gęstości tkanki kostnej albo polepszenia zatoki szczękowej i dna jamy nosowej.

Co jeszcze należy wiedzieć?

Na konsultację u chirurga szczękowego konieczne jest skierowanie. Może być wystawione przez każdego lekarza – nie tylko stomatologa, ale również lekarza rodzinnego. Jedynie pacjenci w ostrych stanach zapalnych lub po urazach przyjmowani są bez skierowania.

Dodatkowo chirurgia szczękowo-twarzowa jest dostępna na NFZ w przychodniach, mających podpisane umowy na świadczenia z działu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zwykle zależy od wielkości miasta i ilości pacjentów.

Chirurgia szczękowa Toruń

Komentarze są wyłączone.