Czy warto zostać księgową?

Kredyty bez zaświadczeń
2 września, 2020
Pranik rozwodowy
2 września, 2020

Czy warto zostać księgową?

Księgowość wielu osobom wiąże się z wytężonym zapisywaniem opasłych ksiąg, z osobą z okularami zsuniętymi z nosa i nachyloną nad dziwnym liczydłem oraz tajemniczymi wyliczeniami i niezbyt dużym wynagrodzeniem Niewątpliwie ów charakterystyczny obrazek pasuje właściwie do ujęcia z filmu, niżeli do sytuacji prawdziwej. W zasadzie księgowa posiada dostęp do specjalistycznych programów komputerowych, własnoręcznie w sumie nie sporządza żadnych papierów i bynajmniej nie zarabia przeciętnie (w szczególności jako główna księgowa w sporej instytucji).

Rachunkowość jest najważniejszym wydziałem w każdej firmie, nawet w takiej sytuacji, gdy jest prowadzona zdalnie i w następstwie tego żadna księgowa nie jest zatrudniona stacjonarnie w wyodrębnionym pokoju. Do jej zasadniczych obowiązków włącza się: sporządzanie ksiąg rachunkowych, zbieranie faktur, przechowywanie faktur, interpretowanie informacji, zapisywanie danych do systemu księgowego, liczenie należności głównie dla różnorodnych instytucji, przykładowo urzędu skarbowego.

Osoba zajmująca się księgowością ma okazję wraz z pozyskiwaniem wiedzy i doświadczenia ubiegać się o wyższe stanowisko w firmie. Na pewno najatrakcyjniejszą funkcją jest funkcja głównej księgowej, która sprawdza transfer środków pieniężnych w firmie. Ponadto zajmuje się sprawami urzędowymi, zarządza podwładnymi i ma pod opieką rozwój swego resortu.

Osoba zajmująca się księgowością ma okazję również założyć swoją działalność gospodarczą, a mianowicie prowadzić osobiste biuro rachunkowe i na własną rękę obsługiwać Interesantów. W tym przypadku jednakże wskazana jest aprobata Ministra Finansów – należy potwierdzić wiedzę i umiejętności w zawodzie i uzyskać pozytywną ocenę z egzaminu (natychmiast po zrealizowaniu konkretnych studiów). Ażeby zdobyć zatrudnienie jako księgowa, mówiąc w skrócie nie trzeba „wyrabiać” jakiejkolwiek licencji.

Warunki, które trzeba spełnić, by zostać księgową

Sporządzanie księgowości bynajmniej nie jest takie proste. Należy bezwzględnie znać konkretne imperatywy, wraz z tymi, które obowiązują od bardzo krótkiego czasu. Księgowa musi obligatoryjnie mieć zatem dokładną wiedzę, ponieważ to ona odpowiada za finanse przedsiębiorstwa. W takim przypadku niezbędne jest ukończenie studiów wyższych na specjalizacji księgowość, finanse czy rachunkowość (profile na poszczególnych uniwersytetach potrafią się trochę od siebie różnić). Krótko mówiąc nie chodzi tutaj o przedstawienie tytułu magistra, ale o należytą wiedzę. Zaś tej w sumie nie ma możliwości zdobyć na pozostałych profilach. W dalszej kolejności księgowa musi zyskać certyfikat księgowego, jeśli chce, np. założyć własne biuro rachunkowe. O certyfikat mają możliwość ubiegać się osoby mające praktyczne umiejętności w zawodzie (co najmniej 2 lata w przypadku posiadania matury i trzy lata po zrealizowaniu studiów magisterskich albo podyplomowych).

Księgowa prócz kompetencji nabytych, musi mieć jednocześnie umiejętności „wrodzone”, np. precyzję i solidność w wykonywaniu wszelkich obowiązków. Jeden błąd w obliczeniach czasem może mieć dramatyczne skutki dla całego przedsiębiorstwa.

Jakie usługi świadczą biura rachunkowe?

Z usług kompetentnego biura rachunkowego korzystają nie tylko konkretne przedsiębiorstwa (w których mamy kontakt z dużym obiegiem środków finansowych), ale także mniejsze i Klienci indywidualni. Księgowa potrafi zaproponować każdemu Interesantowi doradztwo z obszaru opracowywania księgi przychodów i odpływów (KPIR), sporządzania pełnej i częściowej rachunkowości, usług kadrowych i rozliczania płac, przygotowywania pitów, jak również tworzenia podsumowań, np. dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Należałoby mieć na uwadze, iż obowiązkiem osoby zarabiającej w księgowości jest poszerzanie wiedzy i ćwiczenie umiejętności. Innymi słowy, ukończenie studiów jest dopiero podstawowym wymogiem do wykonywania owego zajęcia, zaś zdobyte doświadczenie tym, czym można zjednać wielu Kontrahentów.

Ostatnio bardzo popularna stała się „księgowość online” albo pomoc „mobilnego przedsiębiorstwa rachunkowego”. W takiej sytuacji Interesanci absolutnie nie muszą wychodzić z domu czy firmy, by ich potrzeby zostały dobrze załatwione. Księgowa samodzielnie pojawia się we wcześniej obranym miejscu i bierze wszelkie rachunki do wyliczeń. Jest w stanie też posiedzieć w firmie, której pomaga i tam bezzwłocznie dokonać rozliczeń.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otworzyć własne biuro rachunkowe?

Niezależna firma jest optymalnym rozwiązaniem głównie dla księgowych, które od wielu lat realizują się w tej specjalizacji i nie zamierzają obecnie podejmować pracy u kogoś. Uruchomienie przedsiębiorstwa rachunkowego jest powiązane jednak z paroma postulatami, m.in. wysokimi kosztami budżetowymi. Koszt utworzenia oddzielnego przedsiębiorstwa rachunkowego jest uzależniony szczególnie od miejsca, w jakim miałoby ono funkcjonować. W sercu miasta wydzierżawienie lokum na biuro będzie o wiele kosztowniejsze niżeli na obrzeżach. Dobrze jest wiedzieć, iż sporą liczbę rachunków można spokojnie załatwić online. Zatem mobilne biuro rachunkowe jest faktycznie korzystnym wyjściem, szczególnie, jeżeli dopiero zaczynamy przygodę z własną firmą. Na potrzeby otwarcia biura księgowego wskazane są: zarejestrowanie swej placówki, wykształcenie kierunkowe, certyfikat księgowego i standardowe ubezpieczenie OC na kwotę przynajmniej 10 tysięcy euro.

Krótko mówiąc nie możemy rzucać Kontrahentom przypadkowym odpłatności, np. takich, które zaobserwujemy w taryfikatorach innych przedsiębiorstw. Taryfikator jest uwarunkowany wieloma rzeczami: poważaniem firmy, umiejscowieniem przedsiębiorstwa i poziomem obsługi. Sporządzanie pełnej księgowości potrafi wynosić zarówno 350 zł, a także 2.000 zł. Naturalnie wykonuje się podział na liczbę papierów.

Jeżeli planujesz wiedzieć więcej, wejdź w odnośnik tutaj

www.ksiegowosc-torun.com.pl

Komentarze są wyłączone.