Dom od developera

Program enova365
15 września, 2020
Stomatologia estetyczna Toruń
15 września, 2020

Dom od developera

Kupujemy dom. O czym należy pamiętać.

Zakup domu dla większości jest realizacją wieloletnich marzeń. Po latach wynajmowania mieszkania w bloku, marzy się nam taras na którym będziemy mogli wypić poranną kawę, czy wieczorami świętować ze znajomymi. Godzinami śledzimy oferty biur i agencji nieruchomości. Jest w czym wybierać. Jak w tym natłoku znaleźć tę,która spełni nasze oczekiwania i nie będzie wiązała się dodatkowymi kosztami? Powinniśmy zacząć od zastanowienia się nad kilkoma sprawami.

Zastanów się co jest Ci potrzebne?

Od tego powinno się zacząć. Jeżeli Twoje dzieci mieszkają już na swoim, to duży dom może być tylko obciążeniem. Natomiast jeśli masz liczną rodzinę, dom mający 70 metrów kwadratowych będzie za mały i odczujecie brak miejsca. Rozpatrzyć należy też sprawę stanowiska garażowego. W obecnych czasach jedno miejsce często okazuje się niewystarczające, a nie na każdej działce jest dostatecznie dużo miejsca na wybudowanie wiaty, czy poszerzenie małego garażu. Rozpatrzyć trzeba też rozmiar działki. Za duża wymaga sporo nakładu pracy związanego z jej utrzymaniem, koszeniem trawy itd. Niewielka będzie utrudniać wiele rzeczy, a nie po to decydujemy się na dom. Wstępnie należy sprecyzować ogólne położenie. Nie wszystkim odpowiadają osiedla z licznymi domami, czy bliźniakami. Jeżeli szukamy czegoś bardziej ustronnego powinniśmy pomyśleć o domu na terenie wiejskim – wiąże się to jednak z dłuższym dojazdem do szkół.

Niełatwa decyzja, stary a nowy dom

Zarówno kupno nowego domu, jak i starego, ma swoje dobre i złe strony. Jeśli nabyliśmy już działkę, sami możemy przystąpić do prac związanych z budową lub kupić nieużywany dom od pośrednika. Nowowybudowany dom pozwala nam urzeczywistnić konkretne wizje związane z rozkładem pomieszczeń, a dodatkowo dochodzi poczucie nowości. Używany dom także ma swoje plusy. Najczęściej znajduje się on w zagospodarowanym już sąsiedztwie. Umożliwia to wnikliwie przyjrzeć się sąsiadom i prowadzonym przez nich firmom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy autokomisie. Zabytkowe, domy mają swój czar i urokliwe wnętrze. Najczęściej bywa tak, że odnowienie takiego budynku pochłonie spore sumy.

Więcej o lokalizacji

Położenie jest ważne. Budynek nie stoi w próżni. Kluczowa jest droga dojazdowa. Upewnić się należy do kogo ona należy, czy jest ogólnodostępna. Wszystkie nieścisłości mogą powodować w późniejszym czasie niepotrzebne spięcia. Uwagę należy zwrócić także na stan drogi. Najlepiej, gdy jest to asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku kupna działki pod budowę domu trzeba sprawdzić dostępność wszystkich mediów: sieci elektroenergetycznej, sieci gazowej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma przyłącza, trzeba liczyć się z dodatkowymi wydatkami.

Lokalizacja wpływa na koszt. Problem ten można omówić na przykładzie Torunia i okolicznych miejscowości. Działki pod budowę leżące na terenie miasta mają znacznie wyższą cenę niż te, które znajdują się poza jego granicami. Wystarczy skonfrontować koszt domu na Stawkach czy w Grębocinie i podobną działkę w Rozgartach, czy Wielkiej Nieszawce. Może okazać się, że będą to naprawdę znaczące pieniądze i w takim wypadku należy to dobrze przeanalizować.

Przyglądamy się księgom wieczystym

Jest to najistotniejsza kwestia do zbadania. Koniecznie trzeba sprawdzić, czy nieruchomość nie jest obciążona długami. Dane odszukamy w dziale 4. księgi wieczystej, który dotyczy hipoteki. Należy przestudiować też, kto kto ma prawa do nieruchomości. Wnikliwe przeczytanie dokumentów przed kupnem, to mniej problemów prawnych w późniejszym czasie. Pamiętać należy także o tym że każdy budynek musi być odebrany,czyli musi zostać wydane pozwolenie jego użytkowania.

Stan techniczny

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo wnikliwie sprawdzić, jaki jest jego stan techniczny. Projekt budowy jest dokumentem, w którym powinny zostać zawarte wszelkie informacje dotyczące budynku, pomieszczeń, dokładnego metrażu. Stan techniczny powinien sprawdzić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie warto na tym oszczędzać albo liczyć, że sami dostrzeżemy, zauważymy uchybienia. Najniebezpieczniejsze są pęknięcia ścian, bo mogą one świadczyć o uszkodzeniu podstawy domu. Następną sprawą na jaką trzeba zwrócić uwagę to wilgoć i grzyb. Pozbycie się zagrzybienia wymaga specjalistycznych środków i sporo kosztuje.

Ogrzewanie i termoizolacja

Dla większości istotna jest też sprawa ogrzewania. To, czy działka ma dostęp do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego przyłącza nie ma, trzeba zastanowić się nad alternatywnymi metodami. Powinniśmy zastanowić się nad ceną i wygodą każdej z metod. Gdy kupiliśmy używany dom, to trzeba upewnić się, czy czy posiada on termoizolację.

Zakup domu to najważniejsza życiowa decyzja. Nie wolno podchodzić do niej zbyt pochopnie, bo bywa, że za to przyjdzie nam dużo zapłacić. Przemyśleć musimy jakie są nasze potrzeby Bardzo dokładnie trzeba przyglądać się wszelkim dokumentom związanym z budynkiem. W wypadku wcześniej zamieszkanego domu trzeba koniecznie zweryfikować stan techniczny budynku, nie oszczędzając jednocześnie na fachowcach.

www.mieszkania-torun.eu

Komentarze są wyłączone.