Kostka brukowa Toruń

Okna pasywne w budownictwie
15 września, 2020
Program enova365
15 września, 2020

Kostka brukowa Toruń

Podjazd z kostki brukowej, z kamienia czy z betonu dekoracyjnego?

Bazą dobrego podjazdu pod dom jest solidne wykończenie, jakie sprawdzi się przez wiele lat. Ciężar wywołany ciągłym użytkiem wymaga by nawierzchnia była trwała i nie zepsuła się zbyt prędko. Aby stworzyć trwały podjazd potrzeba zarówno odpowiedniego przystosowania to znaczy podbudowy, by uniknąć osuwania się, ale także najlepszych tworzyw do stworzenia podjazdu. Wśród zwykle wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, stworzone z kostki brukowej, z kamienia oraz z betonu dekoracyjnego. Która nawierzchnia na podjazd będzie najlepsza? Wszystkie mają swoje wady i zalety, ze względu na to przed wyborem warto zorientować się w ich właściwościach.

Podjazd do garażu z kostki brukowej

Kostka brukowa to wciąż jeden z najbardziej popularnych i niedrogich tworzyw, z których układana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa zdobyła nie tylko dzięki niskiej cenie, ale także wielobarwnością i dostępnością, a także wielokształtnością. Dzięki tym cechom możemy wykonać estetyczny podjazd, jaki stanie się tak samo funkcjonalny, jak i ładny. Dopasowanie kształtu bardzo usprawnia rozłożenie kostki według ukształtowaia terenu. Z kolei całkowita dostępność w sumie w każdym sklepie prowadzącym sprzedaż towarów do budowy sprawia, że nie musimy przejmować się dodatkowym zakupem lub dostawą, w chwili, kiedy było zbyt mało kostek. Cenę kostki brukowej także można dopasować do swoich możliwości finansowych z uwagi na dostępną ilość wzorów. Z technicznego punktu widzenia kostka brukowa jest mocno wytrzymała na warunki pogodowe, skoki temperatury i duży nacisk pojazdów, a do tego jest łatwa w czyszczeniu.

Warto jednak wiedzieć, że nawierzchnia z kostki brukowej ma również wady. Główną niekorzyść ma wpływ warunków atmosferycznych. Ze względu na deszcze i śniegi lub przesadne promienie słoneczne kostka brukowa może z wiekiem tracić kolor, przez co gubi swoją estetykę. Niekiedy jest tak, że niektóre rośliny jak chwasty czy porosty wybijają się pomiędzy szczelinami i rosną, niekorzystnie oddziałując na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a usuwanie ich może pochłaniać sporo czasu. Dodatkowo, aby podjazd z kostki brukowej sprawdzał się musi być wykonany w poprawny sposób, co z reguły wpływa na koszt zaangażowania do tego fachowców.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Ukończenie podjazdu z kamienia przekonuje do siebie w głównej mierze wytrzymałością. Raz ułożony podjazd z kamienia pozostanie na miejscu przez wiele czasu. Dodatkowo zawdzięczając to naturalnym kolorom kamienia, wykonany z niego podjazd uzyska swoistego wyglądu, jaki w interesujący sposób zaakcentuje wygląd samego domu i ogrodu. Zazwyczaj podjazdy z kamienia są uznawane za wyjątkowo eleganckie. Ważnym elementem jest również naturalność kamienia. Za sprawą swoich właściwości dobrze przepuszcza wodę. Ta metodą osiągamy dodatkowy plus, czyli brak odkładającej się na powierzchni podjazdu wody.

Wybierając podjazd z kamienia, trzeba wiedzieć, że znaczącą rolę utrzymuje tutaj rozmieszczenie, by podjazd mógł być wytrzymały i by pełnił swoją rolę przez wiele lat. Powinno się unikać zostawiania dużych przestrzeni między nimi, dlatego należy rozmieścić je jak najbliżej jeden przy drugim, a szczeliny wypełnić piaskiem z domieszką cementu. Źle rozłożony kamień nie spełni swojej zalety odprowadzania wody, co prowadzi do odkładania się kałuż i zastoin. Oprócz tego zwyczajna nierówność kamienia powoduje, że trudno utrzymać ich czystość taki podjazd, a zimą ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Beton dekoracyjny powstaje dzięki odciskaniu (stemplowaniu) go przy użyciu form lub stempli. W ten sposób możemy osiągnąć bardzo ładne kształty i wzory, a także specjalne faktury, jakie bez problemu da się dopasować do designu ogrodu czy domu. Stworzenie nawierzchni z betonu dekoracyjnego daje możliwość wykonania wyjątkowo ładnego podjazdu. Warto dodać, że współczesne sposoby produkcji pozwalają też na nadanie betonowi koloru. Główną zaletą betonu dekoracyjnego jest jego trwałość i odporność na niszczenie i warunki pogodowe. Bez trudu da się utrzymać go w czystości, jednak w po zastosowaniu dekoracji, niezbędna będzie pielęgnacja, by beton nie tracił wybranego koloru.

Kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny – co wybrać??

Podobnie kamień, kostka brukowa i beton mają wady i zalety. Decydując o zakupie materiału powinniśmy kierować się głównie wytrzymałością, funkcjonalnością i estetyką. Sądząc po tym, na na jaki z tych elementów patrzymy najbardziej, od tego powinniśmy uzależnić swój wybór. Utrzymanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie sprawdzić się u osób, dla których liczy się łatwość czyszczenia. Z kolei jeśli skupiamy się na wysokiej estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa będą mniej dobrym wyborem. Aby nawierzchnia podjazdu prezentowała się elegancko, należy jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, dlatego że bez niego żaden z tych materiałów nie sprawdzi się w 100 procentach.

ukladanie-kostki-torun.pl

Komentarze są wyłączone.