Natryskowe ocieplanie pianką poliuretanową

Firma sprzątająca dla firmy
28 września, 2020
Warsztat samochodowy z serwisem aut dostawczych
3 października, 2020

Natryskowe ocieplanie pianką poliuretanową

Natryskowe ocieplenie pianką PUR (poliuretanową okazało się znane, ponieważ wyróżniają ją porządne parametry termicznej izolacji. Współcześnie oceniana jest jako jeden z najlepszych materiałów używanych do ocieplania , dzięki czemu co raz częściej znajdziemy ją w jednorodzinnych domach, różnych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Dużą mocną stroną, wobec której prześciga inne materiały termicznej izolacji jest sposób ocieplania natryskowego. Pianę PUR rozpyla się po przestrzeni przez stworzony do tego agregat. Ocieplanie natryskowe powoduje, że pianka dostosowuje swoją objętość do powierzchni, co sprawia, że dobrze przywiera oraz układa się w załamaniach oraz zakamarkach. Pozostałe materiały termicznej izolacji należy docinać oraz dopasowywać, a z tej przyczyny ryzykujemy powstawanie mostków termicznych oraz ograniczenie izolacyjnych właściwości. Odpowiednio rozpylona pianka PUR będzie spełniać swoją rolę na lata, dlatego że pomimo upływu lat nie traci swoich właściwości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Znane są dwa rodzaje pianki PUR: pianka zamknięto-komórkowa oraz otwarto-komórkowa. Obie różnią się od siebie budową oraz właściwościami, z uwagi na co są dobre do ocieplania innych części budynku. Pianka otwarto-komórkowa wykorzystywana jest szczególnie do natryskowego ocieplania dachów, poddasza i wewnętrznych powierzchni. Świetnie nadaje się też w ocieplenia stropów belkowych, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Natomiast  pianka zamknięto-komórkowa najlepsza jest do termicznej izolacji powierzchni zewnętrznych, podłóg i fundamentów. Ten typ pianki PUR można także zaaplikować na płaskim dachu, stropodachach wentylowanych lub np. na stropach nad zimnymi pomieszczeniami

Dodatkowo piankę PUR cechuje świetna przyczepność. Z uwagi na to bez trudu można wykonać natrysk na różne, poprawnie spreparowane powierzchnie, np. drewno albo elementy metalowe, a także blachę. Najlepiej, by przed natryskiem przestrzeń została wyszorowana z brudu, kurzu i pyłu oraz wysuszona.  W ten sposób zdobywamy świetną przyczepność, co sprawi, że pianka PUR pozostanie na wybranym miejscu. Natrysk pianki PUR najlepiej zostawić fachowcom. Aby wykonać to odpowiednio potrzebne są sprzyjające warunki, np. optymalna wilgoć i temperatura powietrza. Ponadto pianka PUR musi zostać rozprowadzona równomiernie.

Pianka PUR – informacje techniczne

Podział na otwarto-komórkową i zamknięto-komórkową piankę tłumaczy odrębność właściwości i parametrów. Pianka PUR otwarto-komórkowa ma porowatą budowę, co sprawia, że jest całkowicie sprężysta. Pianka ta po stężeniu staje się półsztywna oraz robi za bardzo dobrą termoizolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paro-przepuszczalnia, lecz słabo chroni przed wilgocią. Ponadto otwarto-komórkowa pianka ma niską wagę (około 8-10 kg/m3), dzięki czemu nie obarcza konstrukcji domu. Pod względem grubości aplikowanej warstwy pojedyncza warstwa nie może być większa 30 mm.

Zamknięto-komórkowa pianka PUR ma najniższy wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a na dodatek jest całkiem hydrofobowa. Z tego powodu często używa się ją do termoizolacji fundamentów. Niestety nie jest paro-przepuszczalna, a do tego po wyschnięciu robi się sztywna, więc łatwiej ją uszkodzić.

Wybierając piankę PUR należy wiedzieć o jeszcze dwóch istotnych informacjach. Pianki PUR są mało odporne na promienie słoneczne, dlatego niezbędna będzie dodatkowa osłona. Co więcej zgodnie z oznaczeniami łatwopalności, pianka PUR zdobywa kategorię E, czyli jest to surowiec palny, choć samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do głównych zalet pianki PUR wlicza się jej prosta oraz szybka aplikacja. Jej zdolność do wzrostu objętości oraz dostosowanie się do zakamarków i załamań, usuwa ryzyko powstania mostków termicznych. Co więcej ocieplanie natryskowe pianką PUR nie pochłania znacznej ilości czasu. W zestawieniu do innych tworzyw izolacji termicznej to najszybsza technika ogrzania domu. Pianka bez trudu się układa oraz ekspresowo utwardza, a przy tym pozostaje lekka i elastyczna. Co więcej jest niezwykle przyczepna, z powodu czego trzyma się na wielu powierzchniach, a z upływem czasu nie gubi przyczepności oraz właściwości. Nie ubija się, nie gubi objętości, co sprawia, że się nie zniekształca. Bardzo istotne jest też to, że po odpowiedniej aplikacji  takiego ocieplenia natryskowego, nie tworzy substancji szkodliwych oraz pyłów. Warto dodać, że pianka PUR daje całkiem dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR pochodzą w głównej mierze z jej parametrów. Za minus możemy wziąć niewielką odporność na promienie słoneczne, co prowadzi do następnych kosztów połączonych z zabezpieczeniem przed promieniami UV. Kolejną wadą pianki PUR jest jej łatwopalność. W zależności od komponentów, może być mniej lub bardziej palna, ale według ogólnych zasad pianka PUR zalicza się do w kategorii E, a więc pali się, ale jest samogasnąca. Też w tej sytuacji można zainstalować dodatkową ochronę, która będzie chronić piankę w czasie pożaru. Przeważnie jednak tym, co wpływa na to, że pianka PUR traci właściwości termiczne jest niepoprawny natrysk, niewłaściwe przetworzenie pianki albo położenie za cienkich warstw izolacyjnych. Ze względu na to do natryskowego ocieplenia pianką PUR warto zatrudnić fachowców.

Ocieplanie pianką Toruń

Komentarze są wyłączone.