Ocieplanie natryskowe domu pianką PUR

Układanie kostki brukowej na podjeździe
1 września, 2020
Rekuperacja i klimatyzacja instalacja w Toruniu
1 września, 2020

Ocieplanie natryskowe domu pianką PUR

Natryskowe ocieplenie pianką poliuretanową (PUR stało się wykorzystywane, ponieważ wyróżniają ją bardzo dobre cechy izolacji termicznej. Obecnie oceniana jest jako jeden z najlepszych pośród materiałów używanych do ocieplania , dlatego co raz częściej znajdziemy ją w domach jednorodzinnych, innych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Znaczącą mocną stroną, wobec której prześciga inne materiały izolacji termicznej jest praktyka ocieplania natryskowego. Pianę PUR rozprowadza się po powierzchniach poprzez stworzony do tego agregat. Ocieplanie natryskowe sprawia, że pianka dopasowuje swoją objętość do powierzchni, co sprawia, że doskonale przywiera oraz formuje się w załamaniach oraz zakamarkach. Inne materiały izolacji termicznej trzeba skracać oraz dopasowywać, a z tej przyczyny ryzykujemy wystąpienie termicznych mostów oraz ograniczenie właściwości izolacyjnych. Dobrze nałożona pianka PUR posłuży na długie lata, ponieważ pomimo upływu lat nie traci swoich właściwości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Dostępne są dwa typy pianki PUR: pianka zamkniętokomórkowa oraz otwartokomórkowa. Każda z nich różni się od siebie konstrukcją oraz atrybutami, co sprawia, że są dobre do ocieplania innych części budynku. Orwartokomórkowa pianka PUR używana jest przeważnie do ocieplania natryskowego poddasza, dachów oraz powierzchni wewnętrznych. Świetnie sprawdzi się też do ocieplenia belkowych stropów, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Natomiast  zamkniętokomórkowa pianka PUR przeznaczona jest do natryskowego ocieplania powierzchni zewnętrznych, fundamentów oraz podłóg. Ten typ pianki PUR da się też umieścić na płaskim dachu, stropodachach wentylowanych albo na przykład na stropach nad zimnymi pokojami

Co więcej piankę PUR cechuje doskonała przyczepność. Z uwagi na to bez wysiłku można natryskiem ocieplać różne, właściwie przyszykowane powierzchnie, na przykład drewno i elementy metalowe, a nawet blachę. Dobrze, żeby przed ociepleniem powierzchnia została wyczyszczona z brudu, kurzu i pyłu oraz wysuszona.  Tą metodą zdobywamy świetną przyczepność, co sprawi, że pianka PUR zachowa się na wyznaczonym miejscu. Aplikację pianki PUR powinniśmy zostawić fachowcom. Żeby wykonać to odpowiednio potrzebne są odpowiednie warunki, np. optymalna wilgoć i temperatura powietrza. Co więcej pianka musi zostać rozłożona równomiernie.

Pianka PUR – informacje techniczne

Rozdzielenie na otwartokomórkową i zamkniętokomórkową piankę motywuje inność właściwości i parametrów. Pianka PUR otwartokomórkowa ma porowatą strukturę, co sprawia, że jest całkowicie elastyczna. Pianka PUR po zastygnięciu staje się półsztywna oraz robi za bardzo dobrą termoizolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, ale słabo chroni przed wilgocią. Co więcej otwartokomórkowa pianka PUR ma niską wagę (około 8-10 kg/m3), więc w żadnym stopniu nie obciąża konstrukcji budynku. Co do grubości nakładanej warstwy jedna warstwa nie powinna być większa 30 mm.

Pianka PUR zamkniętokomórkowa ma niewielki wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a na dodatek jest całkiem hydrofobowa. Z uwagi na to często stosuje się ją do termoizolacji fundamentów. Niestety nie jest paroprzepuszczalna, a na dodatek po wyschnięciu jest sztywna, co sprawia, że łatwiej ją zniszczyć.

Decydując się na piankę PUR trzeba wiedzieć o dwóch istotnych informacjach. Pianki PUR nie są zbyt odporne na promienie słoneczne, przez co potrzebna będzie uzupełniająca osłona. Co więcej zgodnie z oznaczeniami łatwopalności, pianka PUR ma kategorię E, która oznacza, że jest to surowiec palny, choć samo gasnący.

Zalety pianki PUR

Do najczęściej wskazywanych zalet pianki PUR wlicza się jej prosta oraz szybka aplikacja. Jej zdolność do powiększania swojej przestrzeni oraz dopasowanie się do załamań i zakamarków, usuwa ryzyko utworzenia się mostków termicznych. Co więcej izolacja natryskowa pianką PUR nie zajmuje znacznej ilości czasu. W zestawieniu do pozostałych tworzyw izolacji termicznej to najszybszy sposób ogrzania budynku. Pianka łatwo się układa oraz ekspresowo utwardza, a do tego pozostaje elastyczna i lekka. Ponadto jest mocno przyczepna, dlatego trzyma się na wielu materiałach, a z biegiem czasu nie traci przyczepności czy właściwości. Nie ubija się, nie traci obszerności, co sprawia, że się nie zniekształca. Co więcej istotne jest też to, że po właściwej aplikacji  takiego natryskowego ocieplenia, nie wydziela żadnych substancji szkodliwych czy pyłów. Dodatkowo pianka PUR daje dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR pochodzą w głównej mierze z jej właściwości. Za wadę możemy przyjąć małą wytrzymałość na promienie słoneczne, co dodaje nam kolejnych kosztów związanych z ochroną przed UV. Następną wadą pianki PUR jest  jej łatwopalność. W zależności od komponentów, może być bardziej lub mniej łatwopalna, jednak według ogólnych zasad pianka PUR mieści się w klasie E, co oznacza, że pali się, choć jest samo gasnąca. Również w tym przypadku da się zastosować dodatkową ochronę, która będzie osłaniać piankę w razie pożaru. Przeważnie jednak tym, co decyduje o tym, że pianka PUR traci właściwości termicznej izolacji jest niepoprawny natrysk, złe utworzenie pianki lub położenie za chudych warstw izolacyjnych. Dlatego też w celu natryskowego ocieplenia pianką PUR lepiej zatrudnić profesjonalistów.

Ocieplanie pianką Toruń

 

Komentarze są wyłączone.