Okna pasywne Toruń

Izolacja termiczna dachów i poddaszy ocieplanie pianką lub wełną
Izolacja termiczna dachu
17 września, 2020
E-sklep w oparciu o WordPress i WooCommerce
17 września, 2020

Okna pasywne Toruń

Okna pasywne w budownictwie energooszczędnym

Główną korzyścią budownictwa pasywnego jest skuteczna energooszczędność, jaka pozwala na minimalizowanie wydatków na ogrzewania. Jednym z najbardziej znaczących elementów wskazujących na skuteczność tego rodzaju budownictwa jest użycie okien pasywnych. Czym różnią się one od pozostałych okien? Pasywność cechuje się przede wszystkim wysoką termiczną izolacją. Szczególne parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach pasywnych zwykle mieści się w 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im mniejszą wartość określa ten współczynnik tym efektywniejsza izolacja ciepła. Głębokość okien energooszczędnych wynosi mniej więcej 88-120mm, a ich pakiety szybowe z reguły są trzyszybowymi pakietami. Dla lepszego rezultatu w budownictwie pasywnym używania jest też pianka PUR (poliuretanowa o podobnych właściwościach izolacji termicznej. Jeśli chodzi o strukturę profili pasywnych okien, z reguły to są okna o ramie drewniano-aluminiowej, drewnianej, PCV oraz aluminiowej.

Typy okien pasywnych

Zdecydowanie największą popularnością w budownictwie pasywnym nadal odznaczają się okna pasywne PCV. Tego rodzaju okna są kupowane ze względu na prosty montaż, nietrudne utrzymanie czystości i całkiem niski koszt. By okna PCV sprawdzały się jako pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Między innymi jest to wymóg 6 wewnętrznych komór i aplikacja niezbędnych uszczelek, które chronią przed stratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Podobnie jest w przypadku pasywnych okien z drewna. Drewniane okna są najczęściej kupowane ze względu na elegancję i estetykę. Zwykle, by były pasywne posiadają trzyszybowy pakiet z 2 komorami. Innym typem pasywnych okien są aluminiowe okna. Podobnie jak w zastosowaniu pasywnych okien PCV oraz drewnianych muszą odpowiadać na odpowiednie wymogi, jednak ich główną zaletą jest zdolność produkcji w wybranych kształtach. W zamian za to w pewnym stopniu tracą swoje właściwości izolacji termicznej, z tej przyczyny niezbyt często wykorzystuje się je w domach oraz budowlach mieszkalnych. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien , warto zakupić okna drewniano-aluminiowe, które zawierają w sobie zalety okien aluminiowych i drewnianych.  W tego rodzaju oknach ramy tworzone są z drewna w połączeniu z aluminiowym okuciem. W takich łączonych oknach, drewno da się zamienić na PCV.

Zalety wyboru pasywnych okien

Mówiąc o pasywnych oknach zwykłe zwracamy uwagę na ich zaletę termicznej izolacji. Niewielka strata ciepła jest dużą zaletą w zestawieniu do kosztów przeznaczanych na utrzymanie najlepszej temperatury wewnątrz pomieszczeń. Niewielkie straty cieplne gwarantują zmniejszenie eksploatacji systemów cieplnych w czasie zimy i klimatyzacji w czasie lata. Po zastosowaniu pasywnych okien poniesiemy mniejsze koszty za dogrzanie pomieszczeń lub wychładzanie powietrza w czasie upałów. To sprawia, że o ile koszt łączący się z montażem pasywnych okien okaże się większy w porównaniu nieenergooszczędnych okien, oszczędności wynikające z wysokiej termoizolacji zwrócą nam wcześniejsze koszty. Poza izolacją termiczną należy dodać również o zadowalającej akustycznej izolacji. Odpowiednio zamontowane okna pasywne dobrze izolują nas od zgiełku z zewnątrz, gwarantując nam wysoki komfort. Wielką zaletą pasywnych okien jest ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Odporność na promienie UV i opady, gwarantuje nam optymalną temperaturę bez przegrzewania wnętrz i ochronę przed zawilgoceniem oraz rozrostem grzybów i pleśni. Warto wskazać na korzyści wynikające z budowy pasywnych okien. Za sprawa swojej budowy są mało podatne na stłuczenia, natomiast porządnie wykonane okucia zapobiegają włamaniom. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Co warto wiedzieć nabywając okna pasywne?

Oczywiście w kwestii zakupu pasywnych okien, najważniejsze są odpowiednie parametry i certyfikaty uwierzytelniające jakość danego okna. Najlepiej ocenić współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość komór i szyb, obszerność ramy i tworzywo, z którego będzie ono wykonane. Warto również pomyśleć nad doborem uszczelek i okien, które mają wielki wpływ na izolację termiczną i bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują również poprawną wentylację. Dzięki temu osiągniemy dopływ świeżego powietrza oraz nie doprowadzimy do strat cieplnych.

Najistotniejszym elementem jest jednak montaż okna. Na nic zdadzą nam się doskonałe parametry okna pasywnego, wysokiej jakości materiały oraz antywłamaniowe okucia, jeśli okno nie zostanie zamontowane we właściwy sposób. Warto w tym wypadku przemyśleć zaangażować fachowca, który przeprowadzi montaż starannie. Niewłaściwy montaż prowadzi do tworzenia się termicznych mostków, przez które będziemy tracić ciepło. To w mocno zniży działanie okna pasywnego, w wyniku czego nie będzie już ono pasywne, ponieważ straci swoje najcenniejsze zalety.

Obok dobrego montażu warto rozplanować rozmieszczenie okien na etapie projektu domu. Gdy zależy nam na pełnym wykorzystaniu właściwości pasywnych okien oraz pobierania z energii słonecznej. Rozmieszczenie okien od strony południowej lub północnej jest najlepsze. W ten sposób uchronimy się od przegrzania oraz potrzeby stosowania kolejnej ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Okna

Komentarze są wyłączone.