Okna pasywne w budownictwie

Pozycjonowanie wizytówek w Google maps
11 września, 2020
Kostka brukowa Toruń
15 września, 2020

Okna pasywne w budownictwie

Podstwową korzyścią budownictwa pasywnego jest widoczna energooszczędność, która umożliwia oszczędzanie kosztów grzewczych. Tym z najważniejszych elementów wskazujących na skuteczność tego rodzaju budownictwa jest zastosowanie okien pasywnych. W czym tkwi różnica od zwykłych okien? Pasywność charakteryzuje się przede wszystkim skuteczną termoizolacyjnością. Korzystne parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach energooszczędnych zwykle nie przekracza 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im niższą wartość przestawia ten współczynnik tym skuteczniejsza izolacja termiczna. Głębokość okien energooszczędnych mieści się w zakresie 88-120mm, natomiast ich szybowe pakiety z reguły są trzyszybowymi pakietami. Dla większego rezultatu w energooszczędnym pasywnym budownictwie używania jest także pianka PUR (poliuretanowa o porównywalnych właściwościach termicznej izolacji. Jeżeli chodzi o budowę ram pasywnych okien, najczęściej to są okna o ramie drewniano-aluminiowej, drewnianej, PCV oraz aluminiowej.

Podział okien pasywnych

Dużą popularnością w pasywnym budownictwie wciąż cieszą się pasywne okna PCV. Tego rodzaju okna są wybierane ze względu na łatwy i szybki montaż, bezproblemowe zachowanie czystości oraz całkiem niską cenę. By okna PCV były ocenione jako pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Na przydkład jest to wymóg 6 komór wewnętrznych oraz załączenie potrzebnych uszczelek, jakie chronią przed stratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Podobnie jest przy zastosowaniu pasywnych okien drewnianych. Okna drewniane są zwykle wybierane ze względu na estetykę i elegancję. Z reguły, żeby stały się pasywne mają trzyszybowy pakiet z 2 komorami. Następnym typem pasywnych okien są aluminiowe okna. Podobnie jak w zastosowaniu pasywnych okien drewnianych i PCV muszą spełniać odpowiednie wymogi, jednak ich główną zaletą jest możliwość powstawania w wybranych kształtach. Niestety w zamian za to mają mniej swoje właściwości termo izolacji, z uwagi na to mniej stosuje się je w domach oraz mieszkalnych budowlach. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, lepiej zdecydować się na okna drewniano-aluminiowe, jakie łączą w sobie plusy okien aluminiowych i drewnianych.  W tego rodzaju oknach ramy przygotowywane są z drewna w złączeniu z aluminiowym okuciem. W tego typu oknach, drewno da się wymienić na PCV.

Zalety kupna pasywnych okien

Mówiąc o oknach pasywnych zawsze skupiamy uwagę na ich zaletę termoizolacji. Niewielka strata ciepła jest dużą korzyścią pod względem do kosztów przeznaczanych na zachowanie najlepszej temperatury wewnątrz pomieszczeń. Małe straty cieplne gwarantują zniżenie wykorzystania systemów grzewczych zimą oraz klimatyzacji w ciągu lata. Dzięki zastosowaniu pasywnych okien poniesiemy mniejsze koszty za docieplenie pomieszczeń lub ochłodzenie powietrza w trakcie upałów. To sprawia, że o ile koszt łączący się z zastosowaniem pasywnych okien okaże się wyższy niż w przypadku nieenergooszczędnych okien, zyski wynikające z dobrej izolacji oddadzą nam wcześniejsze koszty. Poza izolacją cieplną warto wspomnieć też o zadowalającej akustycznej izolacji. Odpowiednio zamontowane pasywne okna niezwykle dobrze odcinają nas od hałasu z zewnątrz, dostarczając nam komfort. Wielką zaletą pasywnych okien jest ich odporność na warunki atmosferyczne. Niepodatność na promienie UV oraz opady, zapewnia nam optymalną temperaturę bez przesadnego nagrzewania wnętrz oraz osłonę przed wilgocią oraz powstawaniem grzybów i pleśni. Należy wskazać na zalety wynikające z konstrukcji pasywnych okien. Za sprawa swojej budowy są odporne na rozbicie, jednak wzmocnione okucia chronią nas przed włamaniem. To zapewnia nam bezpieczeństwo.

Co warto sprawdzić nabywając pasywne okna?

Rzecz jasna w kwestii nabycia pasywnych okien, najważniejsze są właściwe parametry oraz certyfikaty poświadczające klasę danego produktu. Trzeba zobaczyć współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość szyb i komór, szerokość ramy i tworzywo, z którego będzie ono stworzone. Warto też zastanowić się nad wyborem okuć i uszczelek, jakie mają szczególny wpływ na termiczną izolację oraz bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują też właściwą wentylację. W ten sposób osiągniemy dostęp czystego powietrza oraz jednocześnie nie dopuścimy do strat cieplnych.

Najważniejszym aspektem jest w dużej mierze montaż okna. Bezwartościowe będą doskonałe parametry pasywnego okna, wysokiej klasy materiały oraz antywłamaniowe okucia, gdy okno nie będzie zaaplikowane w prawidłowy sposób. Warto w tym wypadku rozważyć skorzystanie z usług fachowca, jaki przeprowadzi montaż starannie. Nieprawidłowy montaż prowadzi do tworzenia się termicznych mostków, gdzie będzie uciekało ciepło. To w znacznym stopniu zniży działanie pasywnego okna, z powodu czego przestanie być już ono pasywne, bo zatraci swoje najcenniejsze cechy.

Tuż obok poprawnego montażu należy rozplanować usytuowanie okien na etapie projektu domu. Jeżeli zależy nam na całkowitym zastosowaniu właściwości pasywnych okien oraz pobierania z energii słonecznej. Rozmieszczenie okien od strony północnej lub południowej jest najkorzystniejsze. W ten sposób uchronimy się od przegrzania oraz konieczności stosowania kolejnej osłony przed nasłonecznieniem.

www.okna.torun.pl

Komentarze są wyłączone.