Stomatolog dziecięcy Grudziądz

Leczenie wad zgryzu – Ortodonta Toruń
2 września, 2020
Chirurgia stomatologiczna
2 września, 2020

Stomatolog dziecięcy Grudziądz

DENTYSTA DLA DZIECKA- JAK WYBRAĆ?

Niektórzy z nas swoją pierwszą wizytę u stomatologa pamiętają aż za dobrze. Wielu z nas ma także traumę na myśl o nakazanych wizytach u stomatologa szkolnego, który gwałtownie wpychał duże palce do ust, rozrywając nam kąciki. Aby oszczędzić naszemu dziecku podobnych przeżyć i pokazać mu, że zdrowie zębów jest istotne, należy odpowiednio wybrać specjalistę, który nie odstraszy, a zabawi malucha. Jakie warunki powinien spełniać profesjonalny dentysta dla najmłodszych?

  1. Oswój dziecko z gabinetem

Specjaliści uważają, że pierwsza wizyta w gabinecie dentystycznym powinna mieć miejsce w wieku 2-3 lat. Dentysta, który niejednokrotnie przeraża dorosłych, z pewnością może być  dużego stresu dla naszej pociechy. Jeśli więc masz w planach umówić swoje dziecko do dentysty, zdecyduj się na tego specjalistę, który ma w ofercie specjalne usługi dedykowane dzieciom. Wiele gabinetów dziecięcych oferuje wizyty adaptacyjne. Jak wygląda wizyta adaptacyjna? To stopniowe zaprzyjaźnianie się malucha z gabinetem dentystycznym. Kluczową sprawą jest przednia zabawa: podczas wizyty adaptacyjnej przyszłym pacjentom wolno popatrzeć na narzędzia dentystyczne, a nawet wykonać mały zabieg dentystyczny na zabawce.Bardzo ważny jest także udział rodziców w takiej wizycie- muszą oni dawać swoim pociechom przykład-  najpierw mogą sami zbadać zęby, spokojnie siedzieć na krześle dentystycznym, szeroko otwierać usta i pokazywać, że nie ma powodów do strachu. Dziecko wyczuwa stres rodziców, dlatego niezwykle ważna jest także normalna rozmowa z lekarzem i komunikowanie maluchowi bazowych reguł dbania o higienę jamy ustnej już podczas pierwszej wizyty.

  1. Jak powinien wyglądać dziecięcy gabinet dentystyczny?

Kolorowe fotele w kształcie zwierząt, kolorowanki,klocki  w poczekalni, telewizor z bajkami odwracające uwagę malucha, dużo kolorów, bohaterowie ulubionych kreskówek na ścianach, zabawne maseczki ochronne lekarza… Wydawać by się mogło, że to jedynie małe detale, jednak dla malucha mają one fundamentalne znaczenie. Fantazyjnie urządzony gabinet lekarski sprawia, że malec czuje się bardziej swojsko, pomieszczenie nie jest dlań obce. Dlatego nie wpada w nerwy i prościej odwrócić jego uwagę i wykonać niezbędne zabiegi.

  1. Najbardziej skuteczne formy znieczuleń dla najmłodszych

Zdarzają się osoby, które twierdzą, że „mlecznych zębów nie należy leczyć, bo i tak wypadną”. Oczywiście jest to wyssane z palca! Zaniedbane mleczaki sukcesywnie zżerane są przez próchnicę i w końcu trzeba je usunąć. Przedwczesne wyrywanie zębów mlecznych prowadzi natomiast do wad zgryzu przy wyrastaniu zębów stałych. Dlatego bardzo istotne jest, by systematycznie kontrolować stan zębów malucha by nie doprowadzić do tego, by konieczne było usuwanie zęba.

Jeszcze niedawno specjalne gabinety stomatologiczne dla dzieci nie były zbyt popularne. Dlatego niemal każdy z nas, z dreszczem, wspomina pierwsze stresy na fotelu u dentysty, czy ból przy borowaniu. Na szczęście współczesna medycyna dysponuje już nie tylko kolorowymi gabinetami dla dzieci ale także nowoczesnymi sposobami znieczulenia. Pierwszą z nich jest stosowanie gazu rozweselającego. Dziecko po sedacji czuje się zrelaksowane a nawet trochę otumanione. Tutaj należy podkreślić, że gaz rozweselający jest w stu procentach bezpieczna dla maluchów i ma mniej skutków ubocznych niż tradycyjne znieczulenie, z którym powiązane jest nie tylko zastosowanie budzącej strach strzykawki, ale także nieprzyjemne uczucie zdrętwienia dziąseł i policzków.

Drugą innowacyjną techniką jest znieczulenie komputerowe– co to takiego? To całkowicie bezpieczna, choć innowacyjna technika znieczulania za pomocą dźwięku. Komputer emituje dźwięk o różnym natężeniu i stopniowo wprowadza najmłodszych w stan relaksacji. Ten typ znieczulenia, podobnie jak gaz rozweselający, bardzo bezpieczny i szeroko polecany przez dentystów głównie dlatego, że nie ma potrzeby stosowania igieł, a dodatkowo unikamy niepokojących efektów ubocznych.

W wielu gabinetów dentystycznych wśród usług adresowanych do najmłodszych możemy znaleźć także opcję założenia kolorowych wypełnień. W tym przypadku jednak możemy śmiało stwierdzić, że „to jedynie mleczaki, przecież wypadną!” i pozwolić dziecku wybrać plombę w wymarzonym kolorze.

  1. Jaki jest najlepszy dentysta dla najmłodszych?

Podczas szukania gabinetu dla swojego dziecka zwróćmy też uwagę na samego stomatologa. Musi on być nie tylko starannie wyszkolony i profesjonalny. Przede wszystkim musi lubić młodych pacjentów, umieć z nimi rozmawiać i mieć duże pokłady cierpliwości. To bardzo istotne by dziecko zaufało lekarzowi i się go nie bało, dlatego istotne jest, czy znaleziony przez ciebie lekarz ma dobre podejście do dzieci.

Podczas wizyty specjalista powinien także wyjaśnić maluszkowi jak będzie wyglądał cały zabieg, dlaczego jest on przeprowadzany i co konkretnie się dzieje w ustach malca. Bardzo pozytywnie świadczy o dentyście, jeśli dodatkowo wyjaśni i zaprezentuje naszemu dziecku, jak należy dbać o swoje ząbki- jak i jak często je czyścić i dlaczego jest to takie ważne. Młodego pacjenta po wizycie u stomatologa można też nagrodzić szczoteczką do zębów, by miał poczucie, że wizyta u dentysty to całkowicie normalna rzecz, której nie należy się bać.

Gabinet stomatologiczny Grudziądz

Komentarze są wyłączone.