Termosy turystyczne – jaki najlepszy i jak go wybrać

Natryskowe ocieplanie poddasza pianką PUR
29 sierpnia, 2020
Depilacja pach woskiem – jak depilować
29 sierpnia, 2020

Termosy turystyczne – jaki najlepszy i jak go wybrać

Turystyczny termos – który najlepszy i jak go znaleźć ?

Wybierając się na podróż trzeba zatroszczyć się o dobre przyszykowanie. Szczególnie jeśli wybieramy się w góry albo planujemy długie zwiedzanie, trzeba pomyśleć nie tylko o zabraniu wody czy prowiantu, ale także ciepłego lub zimnego napoju. Wiele osób uwielbia wycieczki z turystycznymi termosami, które przez dużą ilość czasu utrzymują chłód lub ciepło herbaty, kawy albo innego napoju. Które termosy są uważane za najlepsze i z jakiej przyczyny? Zazwyczaj najbardziej interesującym nas parametrem jest czas zachowywania temperatury, chociaż równie ważna jest wytrzymałość oraz szczelność. Pośród bardzo zananych termosów turystycznych wyróżniamy termosy firm Thermos, Stanley i Esbit, z uwagi na to warto je poznać.

Jaki termos turystyczny wybrać?

Kupując termos turystyczny nalepiej zwrócić uwagę na parę kluczowych kryteriów, które mówią, czy termos turystyczny nada się w konkretnych warunkach, czy też nie. Istotna jest tu funkcjonalność, struktura i materiały, z których termos turystyczny jest wykonany. Im mocniej zależy nam na dobrym wykonaniu, tym rozsądniej kupić termos stworzonego z dobrej jakości tworzyw, które nie mają niebezpiecznych substancji i pozytywnie wpływają na dobre działanie turystycznego termosu.

Najlepiej też pomyśleć o tym, aby termos miał zewnętrzną powłokę, za pomocą której mamy przekonanie, że termos nie wyślizgnie się nam z dłoni także w rękawiczkach. Sądząc po tym, jak długie przewidujemy wycieczki, powinniśmy dobrać obszerność swojego termosu. Zazwyczaj turystyczne termosy można kupić w pojemności: 0.5l, 0.75l oraz 1l. Im krótsza wyprawa tym mniej pojemny termos wystarczy. Na długie wycieczki powinno się wybrać większy termos.

Najważniejszym parametrem, jakim lepiej się kierować, chcąc sprawdzić, jaki termos turystyczny wybrać jest długość zatrzymania temperatury. W tej kwestii istotny jest nie tylko sam czas zachowania zimna bądź ciepła, bo w przypadku najlepszych termosów będzie to nawet pełna doba, ale też zakres temperatur. Żaden termos nie zachowa przez długi czas dokładnie tę samą temperaturę. Warto pamiętać, że im bardziej wypełniony termos, tym lepiej będzie on spełniał swoją funkcję. Aby jednak turystyczny termos stał się dobry, musi mieć właściwy korek. To on odpowiada za trwałość termosu. Zazwyczaj nakrętki są odkręcane albo mają automatyczny przycisk. Jeżeli zamknięcie nie będzie wysokiej jakości, termos nie zachowa temperatury.

Szczególnie popularne turystyczne termosy

W sklepach dostępnych jest bardzo wiele termosów turystycznych, ale bardzo popularne i renomowane pochodzą od trzech firm, od lat tworzących zarówno termosy do napojów, jak i termosy na żywność, a także termiczne kubki (one słabiej sprawdzają w trakcie wielogodzinnych wycieczek i charakteryzują się mniejszą pojemnością) dobrej jakości. Najbardziej znane turystyczne termosy pochodzą z firm: Thermos, Stanley i Esbit. Są one bardzo cenione przez różnych wielbicieli podróży i wycieczek. Czym cechują się ich termosy?

Termosy Stanley

Termosy firmy Stanley posiadają wieloletnią tradycję powstawania. Tworzone od prawie 100 lat termosy z wkładem stolowym są całkiem wytrzymałe i od lat uczestniczą w najdłuższych wyprawach. Zdaniem firmy są tak trwałe, że dadzą radę służyć przez wiele lat w najtrudniejszych warunkach, nie tracąc na swoich właściwościach izolacji termicznej. Jak już wiadomo, umiejętność zatrzymania zimna lub ciepła zależy od napełnienia i wielkości turystycznego termosu oraz jego struktury. Poszczególne modele mają inne możliwości.

W zależności od modeli turystyczne termosy Stanley do posiłków lub napojów zatrzymają:

  • termoizolację cieplną – od 12h w małych termosach do 20-24h w większych, a nawet do 40h przy największych termosach (1,3l);
  • izolację termiczną zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Tak więc termoizolacja w przypadku termosów turystycznych Stanley jest bardzo rozwinięta. Trzeba jednak wiedzieć, że w każdym termosie temperatura nie jest stała i z biegiem kolejnych godzin będzie stawała się nieco wyższa/niższa.

Termosy Thermos

Inną równie popularną i szczególnie zalecaną firmą produkującą turystyczne termosy i termiczne kubki jest firma Thermos. Ta firma jest jedną z największych wśród tworzących termosy od wielu lat, z porządnych materiałów i surowców. Co więcej Thermos produkuje produkty w swoich fabrykach, bez pomocy firm zewnętrznych.

Produkty firmy Thermos zachowują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną  zimna – od 12 do 24 godzin.

Termosy Esbit

Esbit, czyli niemiecka firma od lat zdobywa sukcesy w projektowaniu swoich obiadowych termosów oraz termosów na picie. Ich szeroka gama kubków i termosów zachęca użytkowników, a doskonałe właściwości zachowywania zimna lub ciepła, jakość i dobra cena, przekonują, aby przynajmniej przetestować ich produkty.

Termosy Esbit zachowują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że zgodnie z danymi producenta, utrzymanie ciepła dla napoju ok. 98 °C i temperaturze na zewnątrz 20 °C wyniesie 70 °C po 6h, 55 °C po 12 godzinach, a po 24 godzinach ok. 40 °C.

Czy termos można czyścić w zmywarce?

Pamiętajmy, że termosów oraz kubków termicznych nie należy myć w zmywarce. Producenci niektórych termosów mówią, że w zmywarce da się myć jedynie korek, ale nie tyczy się to każdego modelu. Zazwyczaj termosów nie wkładamy do zmywarki, ponieważ silne detergenty i działanie wysokiej temperatury w trakcie czyszczenia, może ujemnie wpłynąć na ich umiejętność do zatrzymywania temperatury.

Termos Stanley

Komentarze są wyłączone.