Turystyczny termos – jaki najlepszy oraz jak go wybrać?

Jak działa wybielanie zębów lampą?
21 września, 2020
Firma sprzątająca dla firmy
28 września, 2020

Turystyczny termos – jaki najlepszy oraz jak go wybrać?

Turystyczny termos – jaki najlepszy i jak go znaleźć?

Planując wycieczkę trzeba zatroszczyć się o porządne przygotowanie. Szczególnie gdy wybieramy się w góry lub czeka nas długie zwiedzanie, należy pamiętać nie tylko o zabraniu prowiantu czy wody, ale także zimnego lub ciepłego napoju. Wiele osób uwielbia wyprawy z turystycznymi termosami, które przez dużą ilość czasu utrzymują chłód lub ciepło herbaty, kawy lub innego napoju. Które termosy są uznawane za najlepsze i z jakiej przyczyny? Zwykle przede wszystkim interesującym nas parametrem jest czas zachowywania zimna lub ciepła, choć tak samo ważna jest wytrzymałość oraz szczelność. Wśród bardzo popularnych turystycznych termosów znajdują się termosy producentów Thermos, Stanley i Esbit, z tego względu warto się im przyjrzeć.

Jaki turystyczny termos wybrać?

Chcąc wybrać turystyczny termos nalepiej spojrzeć na parę szczególnych kryteriów, jakie mówią, czy termos turystyczny sprawdzi się w określonych warunkach, czy nie. Ważna jest tu wygoda, struktura i surowce, z jakich termos jest zrobiony. Im silniej zależy nam na trwałości, tym powinniśmy nabyć termosu stworzonego z dobrej jakości tworzyw, jakie nie zawierają szkodliwych substancji i dodatnio wpływają na dobre funkcjonowanie turystycznego termosu.

Najlepiej też pomyśleć o tym, by termos był wyposażony w zewnętrzną powłokę, za pomocą której zyskamy gwarancję, że termos turystyczny nie wyślizgnie się nam z dłoni także w rękawiczkach. Sądząc po tym, jak długie przewidujemy wędrówki, powinniśmy dobrać obszerność danego termosu. Zwykle turystyczne termosy dostępne są w pojemności: 1l, 0.75l oraz 0.5l. Im krótsza wyprawa tym mniej pojemny termos wystarczy. Na całodniowe wycieczki lepiej zaopatrzyć się w pojemny termos.

Najważniejszym parametrem, którym najlepiej się kierować, chcąc dowiedzieć się, który turystyczny termos wybrać jest długość utrzymywania ciepła lub chłodu. W tym przypadku znaczący jest nie tylko czas zachowania zimna bądź ciepła, dlatego że w przypadku świetnych termosów będzie to nawet doba, ale też zakres temperatur. Żaden termos nie zachowa przez wiele godzin dokładnie tą samą temperaturę. Warto nie zapominać, że im lepiej wypełniony termos, tym lepiej będzie on spełniał swoją funkcję. Żeby jednak termos turystyczny mógł być najlepszy, musi mieć szczelny korek. To on odpowiada za trwałość termosu. Zwykle zamknięcia są odkręcane lub mają automatyczny przycisk. Jeżeli zamknięcie nie będzie dobrej jakości, termos nie zatrzyma temperatury.

Szczególnie znane turystyczne termosy

Na rynku da się wybrać bardzo sporo turystycznych termosów, choć bardzo popularne i kupowane należą do 3 firm, od lat produkujących zarówno termosy na żywność oraz termosy do napojów, a do tego kubki termiczne (one mniej spisują się podczas długich wycieczek i charakteryzują się niższą pojemnością) wysokiej jakości. Najbardziej znane turystyczne termosy należą do firm: Thermos, Stanley i Esbit. Są one bardzo cenione przez różnych pasjonatów podróży i wycieczek. Czym wyróżniają się ich termosy?

Termosy turystyczne firma Stanley

Termosy turystyczne producenta Stanley posiadają prawie wiekową tradycję produkcji. Projektowane od niemal 100 lat termosy ze stalowym wkładem są niezwykle trwałe i przez lata uczestniczą w największych wyprawach. Według producenta są tak trwałe, że dadzą radę służyć przez wiele lat w najtrudniejszych warunkach, polegając na swoich zdolnościach izolacji termicznej. Jak już wiadomo, zdolność utrzymania ciepła lub zimna zależy od napełnienia i wielkości turystycznego termosu oraz elementów budowy. Poszczególne modele mają inne możliwości.

W zależności od modeli turystyczne termosy Stanley do napojów lub posiłków zatrzymają:

  • termoizolację cieplną – od 12h przy mniejszych termosach do 20-24h przy większych, a nawet do 40h przy największych termosach (1,3l);
  • termoizolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Tak więc termoizolacja w przypadku turystycznych termosów Stanley jest bardzo dobra. Należy jednak pamiętać, że żadnym termosie temperatura nie jest stała i z upływem następnych godzin okaże się co raz niższa/wyższa.

Termosy turystyczne firma Thermos

Inną tak samo popularną i szczególnie polecaną firmą projektującą turystyczne termosy i kubki termiczne jest firma Thermos. To jedna z największych firm tworzących termosy od lat, z porządnych materiałów i surowców. Ponadto Thermos produkuje termosy w swoich fabrykach, bez pomocy firm zewnętrznych.

Produkty firmy Thermos utrzymują:

  • termoizolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termoizolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Termosy turystyczne firma Esbit

Niemiecka firma Esbit od lat odnosi sukcesy w tworzeniu swoich obiadowych termosów oraz termosów na napoje. Ich szeroka oferta produktów zachęca użytkowników, a bardzo dobre właściwości zachowywania ciepła lub zimna, dobra cena i jakość, przekonują, by przynajmniej wypróbować ich produkty.

Termosy Esbit utrzymują:

  • termoizolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termoizolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że według danych producenta, zachowanie ciepła dla płynu ok. 98 °C i temperaturze powietrza 20 °C wyniesie 70 °C po 6 godzinach, 55 °C po 12h, a po 24 godzinach około 40 °C.

Czy termos nadaje się do mycia w zmywarce?

Zapamiętajmy, że termosów oraz kubków termicznych nie powinno się czyścić w zmywarce. Producenci termosów wskazują, że w zmywarce da się czyścić zaledwie korek, choć nie dotyczy to każdego modelu. Zwykle termosów umieszczamy w zmywarce, dlatego że mocne detergenty i wpływ wysokiej temperatury podczas mycia, może ujemnie wpłynąć na ich umiejętność do zachowania temperatury.

termos stanley zielony

Komentarze są wyłączone.